Relacja z X Pokazu Gołębi Wysokolotnych w Sarzynie

Dnia 02 lutego 2020 zorganizowaliśmy kolejny X POKAZ GOŁĘBI WYSOKOLOTNYCH . Tradycyjnie impreza została połączona z wręczeniem nagród za uzyskane wyniki w lotach konkursowych w minionym roku. Nagrody wręczyli zaproszeni goście p. Jerzy Paul Poseł na Sejm RP, p. Adam Madej przedstawiciel UMiGNS, p. Jan Pinderski Sołtys Sarzyny oraz Zarząd Klubu. Rywalizację sportową jak zwykle zdominował hodowca z Biłgoraja kol. Andrzej Chyl. Osiągnięcia Andrzeja – fotka w „galerii zdjęć”. Na uwagę zasługuje debiut Tomka Leśko z Sarzyny, który zwyciężył w locie stada młodych tipplerów z czasem 13 godz. 32 min . Natomiast kol. Franciszek Rudziński wygrywa w kategorii SUPER MISTRZ KLUBU z czasem 9 godz. 33 min . Tadeusz Jaworski wygrał w locie dorosłych Budapesztów uzyskując czas 6 godz. 23 min, a Józef Chabros z czasem 7 godz. 48 min wygrał w locie stada „górnych murzynów”.

X POKAZ, mały jubileusz, okazja do wspomnień i refleksji;

20 kwietnia 2008r w „ZAKOPIANCE” obok ówczesnych Zakładów Chemicznych w Nowej Sarzynie, sześciu hodowców zdecydowało że zakładają Południowo-Wschodni Klub Hodowców Gołębi Wysokolotnych. Wówczas w Polsce jest to inicjatywa nowa, więc odbija się szerokim echem w środowisku hodowców gołębi tego typu. Do klubu w Nowej Sarzynie przystępują hodowcy ze Śląska, Zamojszczyzny, Lublina, Wrocławia i innych odległych miejsc. Po kilku latach powstają kolejne Kluby w Tomaszowie Lubelskim a potem we Wrocławiu. Klub we Wrocławiu zakładają hodowcy, którzy rywalizację w lotach konkursowych zaczynali w Nowej Sarzynie, tutaj na organizowane wystawy przywozili swoje gołębie. Teraz maja własny klub. Do dzisiaj następuje wymiana doświadczeń i gołębi. Hodowcy naszego Klubu hodowlę gołębi zamojskich rozpoczynali od gołębi nabytych głównie na Zamojszczyźnie. Do dzisiaj utrzymywane są liczne kontakty i wymiana materiału.

W zeszłym roku powstał Kub hodowców gołębi wysokolotnych w Zamościu. Głównym założycielem tego klubu jest Janusz Rak. Wieloletni nasz członek. Przez lata dziesiątkami nabywał gołębie zamojskie i flisaki od czołowych hodowców z naszego klubu. Janusz aktualnie jest zwycięzcą w Zamościu. Zwycięzca w „roztoczańskich” w Zamojskim klubie, też u nas licznie nabywał flisaki. Gołębie i doświadczenie nabyte w Nowej Sarzynie procentują.
To cieszy, że klub ciągle bardzo skutecznie realizuje swoje główne cele statutowe – czyli popularyzację hodowli gołębi wysokolotnych.

Póki co, ciągle jeszcze jesteśmy najaktywniejszym klubem, organizujemy najwięcej lotów konkursowych. Jesteśmy i pewnie już będziemy postrzegani jako prekursorzy w popularyzacji hodowli tych gołębi.

Józef Płachta

Możesz również polubić…