Category Archives: Artykuły

VIII Pokaz Gołębi Wysokolotnych

W niedzielę 14 stycznia 2018 roku w Sarzyńskim Ośrodku Kultury odbył się VIII Pokaz Gołębi Wysokolotnych.
Jest to cykliczna impreza, budząca spore zainteresowanie nie tylko u mieszkańców naszej gminy. Niestety w roku 2017 z powodu „Ptasiej grypy” klub nie uzyskał zgody Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Leżajsku na przeprowadzenie pokazu.
Około godziny 13:00 odbyło się wręczenie nagród w postaci pucharów i statuetek za rywalizację sportową. Oceniany był przede wszystkim czas lotów poszczególnych ras.
Nagrody wręczał Jerzy Paul – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Andrzej Rychel – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.
Zapraszamy do obejrzenia galerii i filmu z pokazu.

Spotkanie podsumowujące sezon lotowy 2016r

W dniu 14.01.2017r w Restauracji „AGAWA”, zarząd P-WKHGW, pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, zorganizował spotkanie podsumowujące sezon lotowy 2016r. W zebraniu wzięło udział 26 członków klubu, ponad to pięciu nowych hodowców wyraziło chęć wstąpienia w nasze szeregi, do Zarządu wpłynęły ich deklaracje członkowskie. Na zebraniu omówiono miniony rok działalności, podsumowano rywalizację lotową. W część kulminacyjnej zebrania uczestniczył przedstawiciel biura poselskiego Posła Jerzego Paula, Pan Piotr Kamiński, który odczytał list Posła Jerzego Paula skierowany do naszych hodowców.

Za uzyskane wyniki zostały wręczone puchary i pamiątkowe dyplomy. Tradycyjnie na wyróżnienie zasługuje aktywność i wyniki w lotach konkursowych Andrzeja Chyla. Andrzej jako jedyny wystartował w kat. MEGA MISTRZ KLUBU, uzyskując stadem 35szt. czas lotu 9h24’. Inny, również imponujący jego wynik, to lot w kat. SUPER MISTRZ KLUBU, stado 16szt tipplerów uzyskało czas lotu 14h02’. Andrzej Chyl z bardzo dobrym wynikiem wygrał również kat. „OPEN” i kat. „LOTNE TIPPLERY”. W kat. „LOTNE BUDAPESZTAŃSKIE” rywalizację w locie gołębi dorosłych wygrał Jerzy Olszak z czasem lotu 6h03’, a wlocie gołębi młodych zwyciężył Radosław Grandys z czasem lotu 7h30’. Kat. „GÓRNE ZAMOJSKIE” w locie gołębi dorosłych wygrywa debiutant Tadeusz Jaworski z czasem lotu 5h06’, w locie goł młodych zwyciężył Janusz Rak z czasem 5h10’. W locie młodych ”GÓRNYCH MURZYNÓW” wygrywa Józef Chabros z czasem 5h10’.

Po wręczeniu nagród odbyła się integracyjna impreza karnawałowa. W miłej atmosferze, przy różnych rytmach, impreza trwała do wczesnych godzin porannych.
Józef Płachta

VIII Pokaz Gołębi Wysokolotnych

Z przykrością informujemy, że nie mamy zgody Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Leżajsku na zorganizowanie XIII POKAZU GOŁĘBI WYSOKOLOTNYCH w SARZYNIE w dniu 15.01.2017r.
Powodem tej decyzji jest występująca w Polsce „ptasia grypa”.

W związku z tym, zorganizowane zostanie zebranie członków Klubu, połączone z wręczeniem nagród za rywalizację lotową w sezonie 2016 oraz impreza integracyjna.

Józef Płachta

VI Pokaz Gołębi Wysokolotnych – Sarzyna 22.02.2015r

Imprezę podsumowującą sezon lotowy 2014 zorganizowano podobnie jak w ubiegłym roku w Domu Kultury w Sarzynie. Tym razem połączona ona była ze sprawozdawczo-wyborczym Walnym Zebraniem Członków Klubu. Podsumowano miniony okres działalności i wybrano władze P-WKHGW na kolejne cztery lata. Opracowano również nowe zasady rywalizacji w lotach konkursowych. Na uwagę zasługuje rozszerzenie rywalizacji lotowej o kategorię MEGA MISTRZ KLUBU, gdzie rywalizować będą stada gołębi liczące ponad 30szt. Jak zwykle eksponowano gołębie uczestniczące w lotach konkursowych. Zaproszeni hodowcy, nie zrzeszeni w klubie, zaprezentowali swe gołębie ozdobne. Imprezę naszą swą obecnością uświetnił Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Pan Jerzy Paul i Sołtys Sarzyny Pan Jan Pinderski. Tradycyjnie punktem kulminacyjnym Pokazu było wręczenie nagród za rywalizacje lotową. Zarząd wraz z zaproszonymi gośćmi, wręczył uczestnikom dyplomy i pamiątkowe puchary. Wśród uczestników rozlosowano pięć gołębi uczestniczących w lotach konkursowych.

Zainteresowani mogli zrobić zakupy i uzyskać profesjonalną konsultację z zakresu profilaktyki zdrowotnej na stoisku lecznicy Eskulap. Odbyła się również autorska promocja Albumu Gołębi Rasowych Pana Zdzisława Jakubanis.
Sprzyjająca pogoda sprawiła, ze Sarzynę odwiedzili hodowcy z różnych, często odległych miejscowości. Niektórzy przyjechali z konkretną decyzją wstąpienia do Klubu, inni po gołębie. Na parkingu można było zobaczyć między innymi samochody z Warszawy, Lublina, Zamościa, Przemyśla, Strzyżowa, Bochni, Krakowa i Kielc. Po powrocie wymieniają swe opinie, spostrzeżenia i wrażenia:
http://www.forum.golebnik.hekko.pl/viewtopic.php?f=5&t=4473&sid=eb781de328476ad9efecbe446b318a38

„Pokaz odbył się w zaplanowanym terminie, przy dużej frekwencji zwiedzających i gołębi, a sprzyjała temu ciepła pogoda. Muszę stwierdzić, że gołębi było więcej niż rok temu. Jak tak dalej będzie to X Pokaz trzeba zorganizować na boisku piłkarskim, bo istniejące sale nie pomieszczą chętnych. Więcej było gołębi latających w konkursach, jak i tych chowanych przy okazji, nawet nieznanych u nas ras.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że do Klubu zapisują się hodowcy gołębi pocztowych, którzy rezygnują z lotów pocztowymi, a przystępują do lotów gołębiami lotnymi w Klubie. Nawet w czasie pokazu słyszałem o kilku chętnych, którzy prosili o deklaracje wstąpienia do Klubu.
Ciekawą inicjatywą jest również organizowanie na specjalnych zasadach loterii, w której można wygrać gołębie, które brały udział w lotach konkursowych. Po gołębie przyjechali hodowcy z okolic Warszawy, Rzeszowa, Przemyśla – to wiem, bo ich znam.
Dla mnie ciekawą obserwacją było to, że gołębie w klatkach, te pojedyncze jak i te w wolierach były spokojne, nie tak jak na innych wystawach, gdzie gołębie lotne przy podejściu do klatki trzepią się.
I nawet wiem dlaczego tak jest.
W godzinach południowych po wręczeniu nagród za loty i losowaniu gołębi, z udziałem władz samorządowych, hodowcy zostali zaproszeni na poczęstunek.
Fotki gołębi z pokazu będą zamieszczone w fotorelacji na pierwszej stronie Gołębnika w ciągu kilku dni.
Niektóre z tych gołębi będzie można zobaczyć na żywo na Targach Zoologicznych w Lublinie /14-15.03.2015/. też na pokazie. 🙂
http://www.zoopark.targi.lublin.pl/aktualnosci

_________________

    golebie.wombat.fc.pl”

http://dred21.flog.pl/wpis/9826389#w
http://radekg.flog.pl/wpis/9829789/budapesztanski-wysokolotny#w
http://jurekmm.flog.pl/wpis/9829852/deresze#w
Szczegóły o ekspozycji i rywalizacji lotowej w katalogu poniżej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
Józef Płachta

Relacja z IV Pokazu Gołębi Wysokolotnych

W dniach 2-3 luty 2013 Południowo Wschodni Klub Hodowców Gołębi Wysokolotnych zorganizował IV Pokaz Gołębi Wysokolotnych. Tym razem gołębie prezentowano w Zespole Szkół w Sarzynie. W pokazie uczestniczyło 24 hodowców, którzy zaprezentowali gołębie różnych ras lotnych i ozdobnych. Wśród ras lotnych tradycyjnie najliczniej prezentowane były górne gołębie zamojskie. Ponadto można było zobaczyć tipplery angielskie, tipplery zagłębiowskie, wysokolotne budapesztańskie, deresze, orliki polskie, orliki lubelskie, mikołajewskie, boki tomaszowskie i tipplery pakistańskie. Większość eksponowanych gołębi ras lotnych wzbogacona była informacją o poszczególnych osiągnięciach w lotach konkursowych. Z gołębi ozdobnych mogliśmy zobaczyć swifty egipskie, gile, zakonniczki, felegyhazery, budapeszteńskie białotarczowe, perukarze, loczki, turkoty, garłacze norwich i brneński, show racery, kariery, rzeszowskie i pocztowe standardy.
Część kulminacyjną pokazu, wręczenie nagród za rywalizację lotową, uświetnił Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Pan Jerzy Paul i Wicestarosta Leżajski Pan Marek Kogut. Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych pogratulowali hodowcom swej pasji i podziękowali za zaangażowanie i promocję naszego regionu.
W ramach promocji P-WKHGW i IV Pokazu Gołębi Wysokolotnych organizatorzy rozlosowali wśród obecnych 6szt gołębi z bogatym dorobkiem w lotach konkursowych.
Jak zwykle pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem hodowców i zwiedzających. Sarzynę odwiedzili hodowcy z różnych, często odległych części Polski.
Swe wrażenia i odczucia niektórzy wyrażają w ten sposób:

Witam!

Chciałem się podzielić moimi luźnymi odczuciami po niedzielnej wizytacji IV Pokazu Gołębi Wysokolotnych.
Mimo, że Klub istnieje już kilka ładnych latek i z większością spraw jego działalności jestem na bieżąco, to dopiero w ostatni weekend miałem okazję po raz pierwszy gościć w Sarzynie podczas takiej imprezy.
Jestem pod wielkim wrażeniem organizacji i całej otoczki, która towarzyszyła ludziom przez cały czas trwania pokazu. Mimo młodego wieku zdążyłem już wizytować dziesiątki, jak nie setki ,,podobnych” imprez. W większości bywały to wydarzenia sportowe, ale nie brakowało także kulturalnych, czy chociażby typowo ”hobbistycznych”. Jednak atmosfera w Sarzynie była nad wyraz wyjątkowa.
Moje słowa potwierdził również jeden z bardziej znanych hodowców gołębi pocztowych z okolic Biłgoraja, który powiedział:
– Ostatnio byłem na wystawie w Sosnowcu. Nie chcę jej nic ujmować, ale tutaj człowiek czuje się ”inaczej”. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
I co najważniejsze w jego słowach nie dało się wyczuć żadnej ironii!
Na samym pokazie mocno przykuła uwagę obecność przedstawicieli lokalnego Samorządu. Z pewnością podniosło to rangę imprezy w odczuciu zwykłych obywateli. Złośliwi mogli by rzec, że zapewne takie osoby pojawiły się dla własnej promocji, ale wypowiedź Burmistrza Jerzego Paula rozwiała wszystkie wątpliwości. Naprawdę miło się słuchało, jak wyżej wymieniona osoba jest zaznajomiona z działalnością Klubu.
Jeśli chodzi o sprawy techniczne to świetnie przygotowany katalog ze sporą dawką informacji, których w większości przypadków próżno szukać na podobnych imprezach z udziałem Gołębi Pocztowych. Do tego wnikliwe informacje w wolierach, które dla ”starych wyjadaczy” mogły wydawać się nie potrzebne, ale ich obecność w przypadku zainteresowania laików była jak najbardziej zasadna.
Ponadto z moich obserwacji wynikało, że strzałem w dziesiątkę była organizacja loterii. Gdy nadszedł czas losowania u wielu osób widać było niewątpliwy dreszczyk emocji. To pokazuje, że może warto poczynić starania, aby ten element zagościł na stałe podczas kolejnych edycji.

Dzisiaj będąc w Lublinie rozmawiałem na temat Klubu i Pokazu z dwoma zaprzyjaźnionymi osobami działającymi w Stowarzyszeniach na ziemi biłgorajskiej i lubartowskiej. Co prawda o gołębiach, lotach konkursowych etc nie mają oni żadnego pojęcia, ale byli zaskoczeni tym jak takie małe Stowarzyszenie potrafi prężnie działać na skalę ogólnopolską.
Naprawdę jeszcze raz słowa uznania dla wszystkich członków Klubu za zorganizowanie pokazu, a przede wszystkim dla Pana Józefa Płachty. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że takiego Prezesa mogłaby pozazdrościć nie jedna organizacja!
Również kieruję wyrazy szacunku dla przesympatycznych kobiet, które zadbały oto, aby nikt z zaproszonych gości nie wyjechał w rodzinne strony z pustym żołądkiem. To się ceni i podziwia!

Reasumując… panowie nie macie się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie! Wasza działalność powinna być wzorem dla innych Stowarzyszeń.

Pozdrawiam i do zobaczenia za rok!
Sebastian Chyl

Wszystkim, którzy odwiedzili nasz pokaz składamy serdeczne podziękowania. Nawet najbardziej profesjonalnie przygotowana impreza, bez widowni nic nie jest warta. Główną jakość i klimat, tworzą zwiedzający – dziękujemy i zapraszamy za rok.

Płachta Józef